Ogrzewanie nadmuchowe, piece nadmuchowe

System ogrzewania nadmuchowego w Polsce zyskuje coraz większą popularność. Jego zalety już ponad 50 lat temu dostrzegli mieszkańcy Stanów Zjednoczonych czy Kanady. Ważną jego funkcją jest możliwość filtrowania, schładzania, nawilżania i jonizowania powietrza. Oferujemy Państwu tenże system z wykorzystaniem urządzeń marki Hilux. Poniżej przedstawiamy informacje, które na pewno okażą się pomocne.

W tradycyjnych centralnych ogrzewaniach medium transportującym ciepło jest woda, która dostarczana do grzejników nagrzewa je. Następnie grzejniki oddaja energię cieplną do pomieszczeń.

W przypadku ogrzewania nadmuchowego medium transportującym jest powietrze. Zamiast podgrzewania wody, bezpośrednio ogrzewane jest powietrze, które następnie wdmuchiwane jest do pomieszczeń poprzez system kanałów wentylacyjnych.

Zalety ogrzewania nadmuchowego widoczne są zarówno w budynkach dużych jak i małych domkach jednorodzinnych. Stosowanie go skraca czas ogrzania budynku. Zmiana odczuwalnej temperatury wynosi do kilkunastu minut. Istnieje możliwość połączenia w jednym systemie kilku funkcji, takich jak filtrowanie, jonizowanie czy chłodzenie powietrza. Instalując tego typu ogrzewanie nie występuje potrzeba przeznaczania odpowiedniego pomieszczenia na składowanie opału oraz zamontowanie pieca. Można to zrobić w miejscu nie zagospodarowanym, np. na poddaszu. Instalacja pracuje cicho, nie emituje pyłów (które mogą być szkodliwe dla alergików). Sterowanie pieca następuje za pomocą termoregulatora umieszczanego najczęściej w centralnej części budynku. Programator pozwala również na ustawienie żądanej temperatury. Dzięki zastosowaniu nowych technologii pierwotne wady, jakimi były duża hałaśliwość i znaczące gabaryty zostały wyeliminowane.

Jak działa ogrzewanie nadmuchowe? Podgrzewanie powietrza następuje w piecu, który jednocześnie wymusza jego ruch. Zanim jednak powietrze trafi do pieca musi przejść przez czerpnię (wewnętrzną lub zewnętrzną) i filtr włókninowy (jest to niezbędne urządzenie do właściwego działania instalacji). Czerpnia zewnętrzna dostarcza świeże powietrze i miesza je z ochłodzonym, powracającym przez czerpnię wewnętrzną. Następnie powietrze ogrzewane jest w piecu i rozprowadzane przy pomocy instalacji kanałowej i wydmuchiwane do pomieszczeń. Instalacja kanałowa w każdym pomieszczeniu zakończona jest kratką nadmuchową, za pomocą której można regulować ilość dostarczanego powietrza. Przewody mogą być wykonane z blachy ocynkowanej, którą należy zaizolować wełną mineralną z płaszczem aluminiowym. Na rynku dostępne są również kanały ze sztywnej płyty wykonanej z włókien szklanych połączonych żywicą termoutwardzalną pokrytą od strony zewnętrznej folią aluminiową zbrojoną siatką z włókna szklanego. Wewnątrz płyta pokryta jest woalem szklanym. Rozwiązanie to zmniejsza wagę kanałów a system działa ciszej. Kratki można montować w ścianie, suficie lub podłodze. Ewentualna nadwyżka powietrza usuwana jest poprzez wentylację budynku (mechaniczną lub grawitacyjną).

System ogrzewania nadmuchowego dodatkowo wyposażyć można w:

Reasumując – co zyskujemy ?