Elektroman

Chłodzenie pompą ciepła

9 lutego, 2021
Avatar for ElektromanElektroman
pompa ciepła w 2024

Pompa ciepła to jedyne źródło ciepła, które potrafi nie tylko ogrzewać i zapewniać ciepłą wodę użytkową, lecz także, w sezonie letnim, może wydajnie chłodzić budynek czy poszczególne pomieszczenia. Chłodzenie pompą ciepła może przebiegać na kilka sposobów, a każdy z nich wykorzystuje tzw. wodę lodową, czyli wodę schłodzoną do temperatury 7st.C.


Chłodzenie ogrzewaniem podłogowym


Pierwszym najbardziej oczywistym sposobem chłodzenia pompą ciepła jest wykorzystanie do tego celu istniejącego ogrzewania podłogowego. Zdarza się, że klienci decydują się na takie rozwiązanie, jednak z kilku względów nie jest to rozwiązanie idealne.
Po pierwsze produkowany przez podłogówkę chłód utrzymuje się nisko nad powierzchnią podłogi, ponieważ ze względu na prawa fizyki nie unosi się jak ciepło do góry, co powoduje że najzimniejszą strefą jest strefa przy samej podłodze, co podczas użytkowania w gorący dzień nie jest komfortowe.
Po drugie rozwiązanie to nie jest efektywne, ponieważ aby uniknąć roszenia podłogi należy utrzymywać temperaturę zasilania na poziomie ok. 18stC, co powoduje, że bardzo niewielka ilość chłodu zostanie w ten sposób przetransportowana i wpłynie na temperaturę.

Klimakonwektor a chłodzenie pompą ciepła


Dużo bardziej efektywnym i komfortowym sposobem chłodzenia pompą ciepła jest wykorzystanie urządzenia zwanego klimakonwektorem. Klimakonwektor wygląda zupełnie jak jednostka wewnętrzna klimatyzacji – może być to klimakonwektor ścienny, podsufitowy lub kasetonowy. Dopasowanie go do dowolnego pomieszczenia nie będzie powodowało żadnych kłopotów. Zasada działania jest bardzo prosta – każdy klimakonwektor posiada wentylator, dzięki któremu przepływająca przez jego wymiennik woda lodowa powoduje schłodzenie przepływającego powietrza, które zostaje nawiewane do pomieszczenia. Klimakonwektor należy połączyć z pompą ciepła poprzez instalację wodną, która jednak będzie dobrana wg innych założeń niż np. instalacja grzewcza. Instalacja chłodnicza (wody lodowej) powinna legitymować się większymi średnicami rurociągów oraz zostać zaizolowana specjalną izolacją kauczukową.


Wyposażenie instalacji w klimakonwektor ma również inną zaletę – jeżeli dom wyposażony jest w wentylację mechaniczną (tzw. rekuperację), chłód wyprodukowany przez pompę ciepła a dostarczony do pomieszczenia przez klimakonwektor zostanie „rozprowadzony” po całym budynku, ponieważ rekuperacja miesza powietrze pobrane ze wszystkich pomieszczeń.
Często dla uzyskania wysokiego komfortu użytkowania klienci decydują się na kilka klimakonwektorów, które montuje się w newralgicznych pomieszczeniach wymagających klimatyzacji np. salon czy sypialnie na poddaszu.

Wentylacja mechaniczna


Kolejnym rozwiązaniem do wykorzystania produkowanej przez pompę ciepła wody lodowej jest bezpośrednie połączenie instalacji chłodzenia z wentylacją mechaniczną. Podobnie jak w przypadku klimakonwektora, dostarczony do wentylacji chłód przedostanie się do każdego pomieszczenia wyposażonego w rekuperację. Inaczej jednak niż w przypadku klimakonwektora zbudowana jest sama instalacja. Chłodzenie powietrza, które nawiewamy, odbywa się tutaj za pośrednictwem chłodnicy wodnej, zabudowanej w instalacji wentylacji. Schemat instalacji jest następujący: pompa ciepła połączona jest z chłodnicą umieszczoną na kanale wentylacyjnym, która poprzez przepływ czynnika chłodzącego – wody lodowej, powoduje schłodzenie powietrza, które następnie dostaje się do nawiewu instalacji wentylacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu nawiewamy powietrze odpowiednio schłodzone, dzięki czemu uzyskujemy efekt klimatyzacji w każdym pokoju lub biurze. Bardzo ważny jest przy takim rozwiązaniu odpowiedni dobór urządzeń oraz ich parametrów. Zwykle wentylacja mechaniczna w domach prywatnych posiada wydajność dochodzącą do 1 wymiany powietrza na godzinę pracy instalacji. Chłodzenie wentylacją, przy współudziale pompy ciepła, wymaga co najmniej 2,5 wymiany. W największym uproszczeniu: aby skutecznie chłodzić, potrzebujemy ponad dwukrotnie większej ilości transportowanego przez instalację wentylacji zimnego powietrza. Tak wykonana instalacja pozwala, przy okazji wymiany powietrza, na wydajne chłodzenie, które nie wymaga już żadnych dodatkowych elementów i jest możliwie najbardziej dyskretne. Zaletą jest również fakt, że rekuperacja podobnie jak odzyskiem ciepła zajmuje się odzyskiem chłodu, dlatego oprócz wymiany powietrza na świeże, zapewnia niezwyły komfort oraz gwarantuje niskie koszty
funkcjonowania.

Podsumowanie


Zmiany klimatu, które objawiają się w coraz gorętszych latach w naszym położeniu geograficznym, wymagają zmiany podejścia do kwestii ogrzewania oraz chłodzenia budynków. Szczególnie chłodzenie do niedawna wydawało się sprawą zarezerwowaną dla krajów południa, a dzisiaj jest często niezbędne do normalnego funkcjonowania. Będącą rozwiązaniem kwestii ogrzewania oraz chłodzenia budynków w zmieniającym się klimacie, pompę ciepła należy rozpatrywać jako urządzenie wielofunkcyjne, które pozwala na wydajne a więc tanie ogrzewanie, przygotowanie ciepłej wody użytkowej oraz chłodzenie. Jak pokazano wyżej istnieje kilka sposobów wykorzystania tej funkcji, a niejednokrotnie schemat instalacji umożliwia ich łączenie, dla uzyskania jeszcze większego komfortu.

Dodaj komentarz