Elektroman

Instalacje zapewniające komfort w nowoczesnym domu

8 listopada, 2021
Avatar for adminadmin

Budowa domu to wielkie wyzwanie dla każdego kto podejmuje się realizacji marzeń o swoich własnych czterech kątach. Potrzebne dokumenty, liczne ustalenia oraz mnogość pilnych spraw do załatwienia często nie pozwalają na spokojne przemyślenie, jak zapewnić sobie najwyższy komfort przebywania we własnym domu przez wiele lat. Instalacje sanitarne, czyli sposób na ogrzewanie, chłodzenie, wentylację, produkcję energii oraz zapewnienie dostępu do wody i kanalizacji to nieraz podstawowe czynniki decydujące o komforcie użytkowania jakiegokolwiek budynku.

Skupimy się zatem na 5 grupach instalacji, które decydują o wygodzie użytkowania:

Ogrzewanie:

Dzisiejsza technologia pomp ciepła zapewnia użytkownikom ogrzewanie, chłodzenie oraz ciepłą wodę użytkową. Co ważne, koszty pracy odpowiednio zamontowanej pompy ciepła są najniższe wśród obecnie dostępnych na rynku źródeł ciepła/chłodu. Wystarczy jedno urządzenie, które odpowiednio skonfigurowane z pozostałymi systemami nowoczesnego domu pozwala  wszechstronnie wykorzystać dostępne możliwości. Pompa ciepła najlepiej sprawdzi się z ogrzewaniem podłogowym. Jednak istniejące instalacje grzejnikowe w budynkach modernizowanych nie wykluczają zastosowania tych urządzeń – należy odpowiednio skalkulować możliwości istniejącej instalacji i ewentualnie dostosować ją do niższej temperatury zasilania. Prosta sprawa!

Do ogrzewania wykorzystać można również kotły gazowe, jednak w nowych domach, kiedy odpowiednio wcześnie możemy zareagować, proponujemy zastosowanie w ich miejsce pomp ciepła z kilku prostych względów:

nie ma potrzeby budowy jakiegokolwiek komina (kilka  do kilkunastu tys. zł); nie ma potrzeby budowy przyłącza gazowego, za które będziemy płacić zawsze, nawet jeżeli gazu nie zużywamy (kolejne kilka tys. zł i długoterminowe zobowiązanie); ograniczona ilość dokumentacji projektowej (taniej i szybciej); argument koronny: gazu sami nie jesteśmy w stanie wyprodukować, a prąd tak – jeżeli więc zainwestujemy w fotowoltaikę możemy stracić zainteresowanie cenami energii.

Fotowoltaika:

O fotowoltaice napisano już wszystko, jednak chciałbym zaprezentować nasze , może nieco odmienne, podejście w tym temacie. Wychodzimy bowiem z założenia, że jest to instalacja wtórna w stosunku do systemu ogrzewania, który jest zbudowany na pompie ciepła. Dlatego stawiamy najpierw na pompę ciepła, a ponieważ najczęściej nie rachunek za prąd stanowi największe wyzwanie dla domowego budżetu, a koszty ogrzewania, więc fotowoltaika jest dopiero kolejnym etapem. Natomiast posiadając pompę ciepła, która do pracy potrzebuje energii elektrycznej i fotowoltaikę, która z powodzeniem tej energii dostarcza, stajemy się faktycznie niezależni i niemalże samowystarczalni. Dlatego też wielokrotnie odpowiadając na pytanie: czy pompa ciepła tylko z fotowoltaiką? Odpowiadamy: najlepiej tak, ale wcześniej należy znać faktyczne, najlepiej roczne zużycie energii również z uwzględnieniem ogrzewania. 

Wentylacja mechaniczna:

Zwana potocznie rekuperacją, zapewnia świeże powietrze bez utraty parametrów ciepła lub chłodu. Instalację tą najlepiej wykonać w sposób tradycyjny czyli zastosować orurowanie typu spiro z blachy ocynkowanej oraz wełnę mineralną jako izolację. Taki system gwarantuje zachowanie odpowiedniej ilości powietrza (większe średnice) brak hałasu oraz umożliwia chłodzenie (brak kondensacji). Wentylacja w systemach PE, czyli wykonana z karbowanych plastikowych rur o średnicy 70mm, których jedyną zaletą jest możliwość ukrycia w wylewce, nie zapewnia żadnej z pożądanych cech instalacji tradycyjnej. 

Powietrze, które pobieramy z zewnątrz budynku do naszej instalacji, najczęściej wymaga „obróbki” temperaturowej, ponieważ latem jest zbyt gorące, a zimą zbyt mroźne. Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie nagrzewnicy elektrycznej, jednak działa ona tylko zimą i to niezbyt efektywnie.

Nasza firma specjalizuje się w wykonywaniu instalacji wentylacji (rekuperacji), która potrafi nie tylko ogrzać zimne powietrze, ale także ochłodzić je latem. Możliwość taką daje pompa ciepła, która przygotowuje zimną lub ciepłą wodę, którą dostarcza do chłodnicy/nagrzewnicy w układzie wentylacji. Dlatego też możemy w razie potrzeby ogrzewać lub chłodzić powietrze i w związku z tym zapewnić sobie najlepszy komfort.

Chłodzenie:

Chłodzenie jest wentylacją mechaniczną zostało pokrótce omówione, przejdę do chłodzenia innego typu, jednak z zastosowaniem funkcji przygotowania tzw. „wody lodowej” przez pompę ciepła. Drugą możliwością na prawdziwy komfort w upalne dni jest wykonanie instalacji klimakonwektorów, które są de facto klimatyzacją na zimną wodę. Wygląd zewnętrzny oraz efekt działania klimakonwektorów (fancoil’i) jest bardzo zbliżony do standardowej klimatyzacji. Podstawową różnicą jest budowa tych urządzeń, ponieważ działają one na schłodzoną wodę, zamiast bezpośrednio odparowując czynnik chłodniczy. W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać określone newralgiczne pomieszczenia do zabudowy klimakonwektorów, np. salon i sypialnia lub też zastosować je w każdym pomieszczeniu.

Klimakonwektory mogą stanowić również jedyny sposób ogrzewania i chłodzenia, a rozwiązanie to często można spotkać w biurach lub innych wnętrzach, gdzie potrzebne jest ogrzewanie i chłodzenie, a np. nie da się wykonać ogrzewania podłogowego. Poza tym doskonale pracują na niskim parametrze, czyli znów idealnie zasilić je pompą ciepła.

Instalacja wodna i kanalizacyjna:

Jest to temat zwykle uznawany za najmniej interesujący, lecz w nowoczesnym domu lub jakimkolwiek innym budynku przemyślana instalacja wodna i kanalizacyjna zapewnia wygodę  i wymierne oszczędności. Przydomowa oczyszczalnia ścieków pozwala na uniezależnienie się od przymusu częstego i kosztownego opróżniania szamb bezodpływowych. Należy o nią dbać, jednak ogranicza też koszty – znacznie taniej użytkować oczyszczalnię niż pokrywać rachunki za ścieki wprowadzone do „kanalizacji miejskiej”. Zbiornik na wodę deszczową chroni nas przed skutkami suszy, poprzez retencję wód deszczowych w czasie opadów, którą możemy z powodzeniem wykorzystać do podlewania ogrodu lub mycia samochodów. Niejednokrotnie wykonujemy instalacje wodne, w których znajdujemy kolejny sposób jej wykorzystania – ekologiczne spłukiwanie toalet. 

Często w dokumentacji projektowej danego budynku brakuje rozwiązań istotnych z punktu widzenia codziennego użytkowania, a które łatwo przeoczyć w natłoku innych spraw: wyprowadzenia instalacji wodnej w odpowiednie miejsca (najczęściej przed garaż czy na taras), uwzględnienie lodówki z kostkarką w instalacji kuchennej, wykonania zewnętrznych natrysków, czy przyłączy basenowych (do basenowej pompy ciepła, układu filtracji). Wszystkie te elementy są proste do wykonania na wczesnym etapie budowy, a najczęściej koszmarnie trudne po zakończeniu etapu wykończeń. 

Dodaj komentarz