Elektroman

Najsłynniejsze mity dotyczące pomp ciepła – cz.1

26 lutego, 2021
Avatar for ElektromanElektroman
ogrzewanie podłogowe a pompa ciepła

Pompa ciepła nadaje się tylko do podłogówki

Mit ten pokutuje w przekonaniach wielu osób, dla których tematem jest pompa ciepła – najczęściej z powodu chęci zmiany źródła ciepła w budynku, który nie jest nowo wybudowany. Wydaje się wręcz niemożliwe, aby nowoczesne urządzenie mogło się z powodzeniem odnaleźć w takim środowisku, gdzie dominującą rolę przez lata grała niezwykle wysoka temperatura.

Pompa ciepła a temperatura

Pompa ciepła to rzeczywiście urządzenie niskotemperaturowe, dzięki czemu instalacja grzewcza może zostać zasilona temperaturą do 55st.C, co powoduje, że parametr ten jest widocznie niższy niż uzyskiwany z kotła węglowego czy gazowego. Fakt ten powoduje u niektórych zagorzałych zwolenników „tradycyjnego ogrzewania” ciarki, ponieważ często są przekonani, że kocioł musi doprowadzać wodę w instalacji do wrzenia, aby w domu było ciepło.

Jednak z obserwacji prawidłowo wykonanych instalacji, zbudowanych na dużych średnicach rur i kotłach węglowych wynika, że rzadko kiedy, potrzebna jest temperatura zasilania powyżej 55st.C. Nawet w największe mrozy, aby zapewnić dogodną temperaturę w pomieszczeniach, wielkość ta jest wystarczająca. Taką temperaturę osiąga również standardowa pompa ciepła. Co więcej producenci proponują nam również pompy wysokotemperaturowe, które osiągają parametry podobne do starego (nie)dobrego kotła węglowego, co kompletnie podważa tezę o niezdatności pomp do ogrzania dowolnie wybranego budynku, nawet bez jakiejkolwiek izolacji. Inną sprawą są koszty ogrzewania budynku bez izolacji, które niezależnie od posiadanego źródła ciepła są bardzo wysokie.

Pompa ciepła a instalacja grzewcza

Często wątpliwości przy wymianie źródła ciepła dotyczą również zachowania instalacji grzewczej, która wydaje się nieprzystosowana do dzisiejszych wymagań. Duże przekroje rur, żeliwne grzejniki czy brak izolacji rurociągów to tylko niektóre z wielu znaków zapytania jakie pojawiają się przy chęci montażu pompy ciepła. Należy jednoznacznie odpowiedzieć, że ani duże przekroje rur ani żeliwne grzejniki nie są powodem do rezygnacji z pompy, są wręcz elementami pożądanymi, ponieważ zapewniają dużą ilość zładu w instalacji (pojemność wodna). Pompa ciepła wręcz źle odnajduje się w instalacjach o małych średnicach rur, które ograniczają przepływ czynnika oraz powodują szybkie wychładzanie się układu (zbyt mała bezwładność). Dlatego w szczególności wykonując nową instalację grzewczą przeznaczoną dla pompy ciepła, należy zawsze mieć na uwadze, że powinno być jej bliżej do instalacji jakie znamy ze starych potężnych układów grawitacyjnych, niż tych zbudowanych w połowie na rurkach o średnicy fi16.

Obok źródła ciepła, istotne są także jego odbiorniki. Jeżeli instalacja jest wykonana przy użyciu złej jakości grzejników, które są ponadto zbyt małe, często przystosowanie instalacji do pompy ciepła polega po prostu na wymianie kluczowych grzejników na nowe – z uwzględnieniem konieczności ich przewymiarowania. Innym rozwiązaniem jest możliwość uzupełnienia układu o klimakonwektory, które dzięki zastosowaniu wentylatora mają znacznie większą moc grzewczą niż standardowe grzejniki stalowe, aluminiowe czy żeliwne. Ponadto klimakonwektory mają funkcję aktywnego chłodzenia, dzięki czemu z instalacji grzewczej możemy korzystać jak z klimatyzacji.

Przewagą instalacji modernizowanych jest to, że w nowych budynkach, w których wykonuje się najczęściej ogrzewanie podłogowe, sprawa chłodzenia nie jest tak oczywista jak przy modernizacji instalacji grzejnikowej z uzupełnieniem o klimakonwektory. Chłodzenie podłogówką nie jest ani komfortowe, ani efektywne, ponieważ temperatura zasilania nie może spaść poniżej wartości, przy której rozpocznie się efekt roszenia podłogi tj. ok 18st.C. Powstaje więc konieczność zdublowania instalacji, poprzez dodanie obiegu klimakonwektorów.

Bufor ciepła

Ważnym elementem schematu hydraulicznego kotłowni opartej na pompie ciepła, jest wyposażenie jej w tzw. bufor ciepła. Jest to zbiornik magazynujący wodę grzewczą, który odpowiada za wiele istotnych parametrów, które musi spełnić instalacja gotowa na przyjęcie pompy ciepła. Bufor odpowiada bowiem za zapewnienie minimalnego czasu pracy sprężarki, za utrzymywanie niezbędnej do odladzania (defrost) ilości czynnika grzewczego, a także za zapewnienie dużego zładu instalacji. Na brak bufora można pozwolić sobie tylko w przypadku kiedy pompa będzie miała zapewnione odpowiednie wielkości parametrów przepływu w instalacji – może mieć to miejsce tylko w przypadku ogrzewania podłogowego. Jednak znów – zastosowanie tak prostego urządzenia jakim jest bufor ciepła pozwala na swobodną pracę pompy ciepła nawet przy nieidealnie wykonanej instalacji grzejnikowej.

Z kolei wykonanie dobrej izolacji instalacji w miejscach gdzie ogrzewanie nie jest niezbędne, a pochodzi ze strat ciepła z niezaizolowanych rurociągów (np. piwnica, kotłownia) jest czynnością najbardziej prozaiczną, a tak nieskomplikowana czynność może mieć naprawdę poważny wpływ na funkcjonowanie całej instalacji grzewczej, podobnie jak wykluczenie tak znanych mostków termicznych z elewacji budynku.

Podsumowanie

Niepodważalnym faktem jest, że pompa ciepła bardzo dobrze współpracuje z ogrzewaniem podłogowym, ponieważ przygotowując niski parametr czynnika grzewczego jest w stanie pracować najbardziej efektywnie. Jednak dobra informacja brzmi: aby uzyskać odpowiednie warunki pracy pompy nie musimy realizować remontu generalnego połączonego z wykonaniem podłogówki, czy całkowitym przebudowaniem instalacji grzewczej. Równie efektywnie pompa pracować będzie ze standardową instalacją grzejnikową, która poddana tylko pewnym modyfikacjom zazwyczaj nie przeszkadza w uzyskaniu pożądanego efektu w postaci niskiego rachunku za ogrzewanie, przy niemal całkowitej bezobsługowości układu.

Dodaj komentarz