Elektroman

Pompa ciepła i fotowoltaika to idealne połączenie na trudne czasy.

11 listopada, 2022
Avatar for adminadmin
Nowoczesna klimatyzacja

Jeszcze całkiem niedawno temat odnawialnych źródeł energii zajmował przede wszystkim osoby ceniące ekologię i niezależność. Równocześnie oczekiwały ekonomicznych korzyści związanych z inwestowaniem w urządzenia i instalacje, zapewniające własną energię lub zmniejszające jej zużycie. Dziś połączenie, którym jest pompa ciepła i fotowoltaika nie schodzi z ust wszystkich posiadaczy domów jednorodzinnych.

Obecnie jest to coraz mniej oczywiste.

W dniu, w którym powstaje niniejszy wpis, tj. 19 października 2022, sytuacja na rynku energii jest bardzo niestabilna. Co rusz, w związku z wydarzeniami na świecie, dochodzą nas informacje odnośnie nowych ograniczeń w dostawach surowców, o przerwanych gazociągach, atakowanych elektrowniach, paktach OPEC, układach firm i państw etc etc. Intensywność tych wydarzeń nie pozwala więc sądzić, że bardzo szybko powrócimy do spokojnych energetycznie czasów.

Prawie każdy stawia sobie więc pytanie: co mogę zrobić aby zapewnić sobie i swojej rodzinie względnie spokojną zimę?

Odpowiedzi na to pytanie oczywiście jest wiele, natomiast musimy na nie spojrzeć z perspektywy osoby, która nie dysponuje hektarami lasu rębnego, setką krów i prywatną biogazownią, ani też farmą fotowoltaiczną o mocy liczonej w megawatach.

Dlatego też odpowiedź brzmi: pompa ciepła i fotowoltaika!

1. Niezależność:

Jeżeli zdecydujemy się na montaż pompy ciepła, możemy ją zasilić zarówno z sieci energetycznej (domyślnie), jak i czasowo z magazynu energii instalacji fotowoltaicznej, czy w sytuacji całkowicie awaryjnej z agregatu prądotwórczego. Jesteśmy więc częściowo zdani na siebie, ale dzięki temu niezależni.

Istnieją również rozwiązania tzw. „wyspowe” czy po prostu off grid. Termin ten oznacza wykonanie instalacji fotowoltaicznej, która będzie funkcjonowała bez udziału sieci elektroenergetycznej. Instalacja musi być dobrana w nieco inny sposób niż instalacja standardowa, może też wymagać urządzenia szczytowego, które dostarczy energii do uruchomienia systemu po pełnym rozładowaniu baterii. Coraz częściej pojawia się zainteresowanie odnośnie właśnie takich zupełnie niezależnych systemów, niezwiązanych z siecią energetyczną, która może być zawodna.

2. Magazynowanie:

Wybierając pompę ciepła z dużym buforem i fotowoltaikę z magazynem energii możemy zgromadzić znaczne ilości energii pozyskanej z pracy obu instalacji i wykorzystać ją w odpowiednim momencie!

Magazyn energii bardzo dobrze wpływa na zwiększenie autokonsumpcji wytworzonego prądu elektrycznego. Dzieje się tak dlatego, że wyprodukowany prąd trafia do pracujących w domu czy w firmie urządzeń elektrycznych, a jednocześnie jego naddatek magazynuje się w bateriach, dzięki czemu zostaje wykorzystany w czasie, kiedy fotowoltaika nie pracuje z dużą wydajnością np. w pochmurny dzień czy w nocy.

Z kolei pompa ciepła i fotowoltaika wyposażona w duży bufor na potrzeby centralnego ogrzewania, umożliwia korzystne zwiększenie poboru energii w trakcie pracy fotowoltaiki (nagrzewamy bufor do wyższej niż zwykle temperatury, np. 60 st.C + autokonsumpcja), aby zmniejszyć pobór kiedy instalacja wytwórcza nie pracuje (wykorzystanie temperatury bufora w ciągu nocy).

Ponadto, bufor centralnego ogrzewania może zostać zastosowany do współpracy z drugim źródłem ciepła – np. kotłem gazowym, olejowym czy na holzgas.

Podobna sytuacja ma się oczywiście do ciepłej wody użytkowej, którą równie skutecznie możemy wytwarzać i magazynować przez długie godziny, aż będzie faktycznie potrzebna.

3. Ekonomia:

Pompa ciepła i fotowoltaika to własne źródło ciepła połączone z własnym źródłem energii elektrycznej, będzie miało znaczną przewagę, pod względem poziomu kosztów ogrzewania, nad innymi rozwiązaniami np. ofertą przedsiębiorstw typu MPEC, archaicznymi  kotłami typu „kopciuch”, czy zwykłymi kominkami, ze względu na znacząco wyższe koszty pozyskania energii z takich źródeł.

Oczywiście koszty wykonania instalacji pompy ciepła oraz fotowoltaicznej z magazynem energii nie są niskie, natomiast amortyzują się podczas długiego okresu użytkowania. Mają też znacznie niższy współczynnik pracy fizycznej związanej z ich eksploatacją w porównaniu do źródeł ciepła z paliw stałych, co generuje dodatkowy czas na inne ciekawsze aktywności:)

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę wszystko co powyższe, można zaryzykować stwierdzenie, że niepewna przyszłość energetyczna będzie dla nas nieco mniej niespokojna, jeżeli dobrze się do niej przygotujemy poprzez inwestycje we właściwie skrojone rozwiązania.

Już teraz skorzystaj z naszego kalkulatora i sprawdź jak spadną Twoje rachunki za ogrzewanie wybierając rozwiązanie, którym jest pompa ciepła i fotowoltaika!

Dodaj komentarz